Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku utworzono w 1949 roku dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki. Stanowiło ono pierwsze w tym mieście muzeum regionalne. Jest ono największą jednostką muzealną na terenie województwa podlaskiego. Dyrektorem placówki jest Andrzej Lechowski.

Na początku siedzibą białostockiego muzeum było prawe skrzydło Pałacu Branickich. W marcu 1950 roku przeniesiono je do osiemnastowiecznego Pałacyku gościnnego przy ul. Kilińskiego. Dwa lata później placówka została upaństwowiona. Wówczas Muzeum Narodowe w Warszawie podjęło się opieki merytorycznej nad Muzeum Regionalnym w Białymstoku. 27 lipca 1957 roku Muzeum Podlaskie uzyskało rangę muzeum okręgowego. W tym samym roku objęło ono nadzór nad muzeami w Łomży i Suwałkach.

muzeum podlaskie w białymstoku
13 września 1958 roku muzeum przeniesiono do odbudowanego, osiemnastowiecznego ratusza. W wyniku powiększenia powierzchni muzealnej powstały nowe pracownie. Obok już istniejących: historycznej i archeologicznej, utworzono także: pracownię sztuki, etnograficzną oraz naukowo-oświatową.

W 1973 roku Muzeum Podlaskiemu przekazano pałac w Choroszczy. Zorganizowano tam ekspozycję wnętrz i Punkt Muzealny w reflektarzu oraz kaplicy dawnego Pałacu Opatów w Supraślu. W 1975 roku pracowania historyczna została przeniesiona do zabytkowego Pałacyku Cytronów przy ul. Warszawskiej. W tym samym roku powołano także nowy oddział w Tykocinie z siedzibą w synagodze oraz domu talmudycznym.

Od 25 kwietnia 2000 roku ta jednostka muzealna nosi nazwę Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

W jego skład wchodzą:

* Ratusz w Białymstoku (siedziba główna; w tym dział Archeologii)

* Muzeum Historyczne

* Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

* Muzeum w Tykocinie

* Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

* Muzeum w Bielsku Podlaskim

* Białostockie Muzeum Wsi

* Muzeum Ikon w Supraślu

 

Muzeum czynne jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-17.00.

Ceny biletów wahają się od 3 zł. dla dzieci i młodzieży do 6 zł. dla dorosłych. Bilet rodzinny wynosi 12 zł.

Organizowane są tam wycieczki oraz zajęcia edukacyjne. Wystawa stała liczy ponad 120 dzieł najwybitniejszych polskich i obcych malarzy, tworzących w ciągu ostatnich 250 lat.


Brak komentarzy.

Zostaw komentarz